Je vhodné nechávat děti hrát „střílečky“?

Hry

Velmi populárním typem her jsou v současné době takzvané FPS, first-person shooters, tedy střílečky z pohledu první osoby. Jejich princip je poměrně jednoduchý – chodíte po dané lokaci, obvykle máte v ruce zbraň, nejčastěji nějaký typ pistole, a likvidujete nepřátele.

 

Mezi klasické příklady patří hry jako například Fortnite nebo PUBG. Jejich zvláštností je, že nehrajete proti počítačem řízeným modelům, ale proti jiným lidem. Jednoduše řečeno, skupina hráčů je dána do určité lokace, kde cílem je zlikvidovat ostatní protihráče a zůstat nakonec jako jediný.

 

děti hrající na počítači

 

Samozřejmě je jasné, proč jsou tak oblíbené. Vyžadují schopnost taktizovat, rychle se rozhodovat a také rychlé reakce na neočekávané situace v okolí. Navíc ten uspokojující pocit, když se vám podaří protihráče odstranit, je rozhodně k nezaplacení.

 

Tyto hry ovšem nejsou zcela bez kritiky. Ta přichází hlavně od rodičů, kteří se bojí, že je příliš násilnická. Mají strach, že se jejich potomek následně stane agresivním a začne střílet i ve skutečnosti. Mnozí pak dávají tyto hry do souvislosti se střelbou ve školách, ke kterým dochází především ve Spojených státech.

 

klasická střílečka

 

Zde je však třeba říci, že tato představa je v naprosté většině případů poněkud mylná. Samozřejmě, takové děti existují, ale je jich naprosté minimum. Většina z nich totiž dokáže rozeznat rozdíl mezi hrou a realitou. Mnozí z vášnivých hráčů těchto typů her by ve skutečném světě neublížily ani mouše.

 

Popravdě řečeno, tyto typy her mohou mít i určitou terapeutickou funkci. Snad každý z nás má někdy vztek, a toto je vhodný způsob, jak si jej vybít, aniž bychom někomu skutečně ublížili, ať už fyzicky či psychicky. Endorfiny a dopamin, které se nám vyplaví do krve při každém úspěšném zásahu, nám také pomáhají překonat stres běžného dne.

 

Jedná se tedy o skvělý způsob, jak se zbavit napětí a uvolnit se. Samozřejmě není vhodný pro všechny, avšak většina lidí tyto vlastnosti rozhodně ocení.