Rady ostatních maminek, děkuji nechci

Chystáte se na procházku ven, mimčo spokojeně usnulo v kočárku a pak to začne, nevyžádané rady od ostatních maminek. Je zvláštní, jak my ženy dokážeme jedovatě rýpat a útočit místo abychom se inspirovaly a podporovaly. Samozřejmě nejsou takové všechny, nebudeme škatulkovat, ale bohužel zkušenosti mnohých maminek to dokazují. Sdílení rad je dobré, ale nesmí chybět respekt k jinému názoru.

Rodičovská dovolená hodně rychle uteče. Proto si ji nenechte zkazit pochybnostmi. Jaké rady a názory pouštět jedním uchem tam a druhým ven?

dítě

Kojení vs. umělé mléko

Dva tábory žen. Některá maminka jen kojí, dítě je spokojené a tudíž kojí třeba do 2 let. Ovšem pozor. Kojení správně, ale do 2 let špatně. Dostane se vám rady, že dvouleté dítě je na kojení už moc velké. Kdo určuje jaká je správná doba? Pokud nekojíte dostanete zase spoustu rad, jak se rozkojit, protože je to, to nejlepší co můžete dítěti dát. Co naplat, že jste to zkoušela, brečela bolestí a měla doma laktační poradkyni. Nebo je pro vás umělá výživa pohodlnější, nechcete mít vytahaná prsa a mít možnost dát dítě kdykoliv na hlídání. V tom případě se připravte na důvody, proč je mléko z prsu nejkvalitnější a ještě nějaké názory na vaši osobu například sobeckost.

Dudlík (ano x ne)

Některé děti jsou dudlíkové, jiné nikoliv. Pokud vaše dítě pláče máte ho uklidnit dudlíkem (to je jedno, že ho nechce). Následně si na něj zvykne a do 3 let se ho nechce vzdát. Špatně, opět rada, na dudlík už je moc velké, sebrat. Vše co vybočuje z obecné představy dudlík přibližně do roka je na pískovišti téma.

Pleny (jednorázové x látkové)

Používáte jednorázové plenky čili se můžete dozvědět, že znečišťujete životní prostředí a váš drobek bude mít opruzeniny. Nebo jste se rozhodla látkovat, ale pro ostatní už jste eko, bio, ezo lesanka v batikovaných šatech. 

miminko

Nočník

Rad, jak odplenkovat je milion. Někdo posazuje na nočník od té doby, co dítě začne sedět. Jiné s tím začíná ve 2 letech. Každý, jak komu vyhovuje a dospěje si k tomu. A víte co je uklidňující? Že se to nakonec naučí úplně všechny děti.

Mezi další kontroverzní témata patří výživa (kupujete skleničky nebo vaříte doma) nebo spaní (spí váš brouček ve vlastní postýlce nebo s vámi ve velké posteli).

Mateřství není soutěž a ani neexistuje jediný správný návod. Dělejte vše tak, jak cítíte. Každá maminka má svoji cestu se svým dítětem. Originální a jedinečnou. 

A závěrem: nedávno jsem četla rozhovor s paní učitelkou ze školy. Říkala, že opravdu nepozná jaké dítě začalo první chodit nebo bylo bez plenek. Ale za to pozná v jakém prostředí dítě vyrůstá. Jak s ním mluvíte, jak řešíte problémy a jak se mu věnujete. 

Pamatujte na to.