Nakrmte nejedlíka

Pokud máte doma malé dítko, naprosto jistě Vás ledasčím umí vyvést z míry. Nesejde na tom, jestli jste si před tím načetli horu knih, nebo dokonce s dětmi pracovali. Každé dítě je unikát a výchova nikdy není jednoduchá. Jednou z oblastí, která umí potrápit, je jídlo.

V této oblasti můžeme identifikovat hned několik potíží. Buď se jedná o potíže s množstvím, tedy že dítě jí málo nebo moc, nebo s jeho kvalitou, tedy že dítě jí jen omezený počet typů jídla.
Brokolicová polévka

Jak na to když máte doma nejedlíka? Často se to projevuje již od prvních příkrmů. Někdy jsou však rodiče zaskočení, když je dítě nejprve nadšené a pak jeho chuť do zkoušení nových jídle opadne a jakoby ztratí chuť do jakéhokoliv jídla.

Zkuste nové

Když Vám dítko nechce jíst ani jeho oblíbené pokrmy, možná se jeho chuťové pohárky jen trochu nudí. Můžete zkusit zařadit nové nevšední chutě. Vytvořte nové kombinace. Jídlo pro naše nejmenší je občas poněkud mdlé. Zkuste zařadit chuťově výraznější potraviny pro dochucení. Některým dětem chutná třeba červená řepa, jiné ocení v pokrmu kapku citronu.

Jídlo jako dospělí

Děti často také nechtějí jíst jídlo, které se liší od toho, co mají dospělí. Zkuste jídlo alespoň na pohled připravit co nejpodobnější tomu Vašemu. Pomáhá, když jíte s dítětem to, co jí ono samo. Těžko mu vysvětlíte, že vy si dáte tyčinku a ono bude mít jablko. Dejte si jablko společně a možná bude mít mnohem větší úspěch. Děti se hojně učí nápodobou. Aby měly co napodobit, musí to nejprve vidět u vás.
Zeleninový špíz

Hrajte si s jídlem

Můžete také vyzkoušet dávat jídlu občasně zajímavý tvar. Vykrojte třeba chléb se sýrem do tvaru hvězdiček nebo medvídků. Nebo nechte děti, aby se podíleli na přípravě jídla. I velmi malé děti umí dát sýr na plátek chleba nebo rozkrojit dětským nožem banán. Je prokázáno, že děti mají větší ochotu jíst jídlo, které pomohly připravit. 

Buďte trpěliví

Někdy se může jednat jen o přechodné období, kdy dítě méně jí. Častým důvodem je růst zubů nebo drobná viróza, se kterou se právě malé tělíčko pere.

V každém případě nenuťte dítě do jídla za každou cenu a při každém jídle. Pokud delší dobu odmítá jíst nebo jí příliš malé porce, zkuste mu jídlo nevnucovat a nabízet ho o něco méně často. Možná když se uvolníte sami, tak dítě přestane cítit vaši úzkost při každém jídle a samo si začne říkat o větší porce.

Pokud je problém s jídlem dlouhotrvající, zvažte návštěvu lékaře, se kterým stav prokonzultujte.