Kaprové pruty

Ten, kdo se specializuje na lov kaprů – jak rybáři říkají na kaprařinu – ví, jaké druhy prutů jsou zapotřebí. Kaprové pruty se vyrábějí v různých délkách, tvrdosti, mohou být dvou, tří i vícedílné, liší se hmotností, anebo použitými komponenty. Kdo využívá i techniku náhozů, jsou pro něj obzvlášť vhodné pruty dělené. Porovnáme-li je s klasickými kaprovými teleskopy, tak děleným prutem jsou hody mnohem delší.

carp-440630_1280

Současné kaprové pruty se vyrábějí z uhlíkových materiálů, s přídavkem ušlechtilých látek, jako je například kevlar. Anebo má karbonová konstrukce přídavek pryskyřice. Jiné pruty jsou tvořeny vícesměrnou karbonovou konstrukcí s 2K folií, která prutu zajišťuje lehkou a ostrou akci. Odolné materiály zajišťují spolehlivost při zdolávání ryb a také dlouhou životnost prutu. Avšak nejen pruty, ale i jednotlivé komponenty prošly v posledních letech určitou modernizací. A nové technologie se u nich projevily velmi pozitivně.

Moderní kaprové pruty jsou ideální i pro velice náročné podmínky lovu. Pevná multi modulární konstrukce dělá prut silnější, a přitom zůstává zachována citlivost špičky.

Nejčastěji se kaprové pruty vyrábí v délkách 2,7O metru, 3,20 m a 3,60 m. Na stylu rybaření záleží, zda si rybář vybere kratší či delší prut. Kratší jsou určeny pro lov z loďky, ty delší ze břehu.

Mezi pruty na kapry patří i zakrmovací pruty pro odhoz krmicích raket či plných pva sáčků.

fish-334973_1280
Vícedílné kaprové pruty

cedílné pruty jsou ideální hlavně při cestování – to je často potřebná kratší transportní délka. Vícedílný kaprový prut se skládá naprosto stejně jako dvoudílný a třídílný. Vlastnosti blanku a rozložení oček zajistí, že vícedílné pruty jsou ohebné i výkonné jako modely klasické. Kupříkladu 7dílný prut může mít délku v rozmezí 3,3 – 3,9 metru. Vrhací zátěž může být až 120 kilogramů. Takový prut je vhodný jak pro lov velkých kaprů, tak i amurů a dalších sladkovodních obrů.