Kde jet v severním Nizozemsku, a proč zrovna do Fríska?

OLDHOVE

 

Jedná se o starou budovu nacházející se v centru města Leeuwarden. Původně to měla být kostelní věž, nakonec však zůstala nedostavěna. Mezi důvody jistě patří i její naklonění, které je větší než u světoznámé věži v Pise. Pokud se rozhodnete jet do této destinace, podívejte se z vrcholku této stavby jen odtud uvidíte míle daleko.

budova ve tmě

PLAVBA KANÁLY

 

Jedete do Nizozemska a chcete si užít trochu z Benátek? Využijte plavby lodí kanály, které městem protékají. Na těchto loďkách je přítomen i průvodce a ten vás seznámí s historii města, a ještě se podíváte na toto město trošku jinak.

 

BLOKHUISPOORT

 

Budova s těžkým názvem pro vyslovení a také s těžkou historií. V minulosti se jednalo o vězení. V pozdější době začalo chátrat a později bylo opraveno. Dnes se v něm pořádá spousty kulturních akcí. Většina budovy byla přestavěna na kulturní místa, kanceláře a z některých se staly části historického muzea.

malý zámek

MUZEUM

 

Toto muzeum sbírá hlavně věci, nějakým způsobem spojené s oblastí Fríska a provádí prohlídky vždy zaměřující se na určité období či osobu. Například v blízké tu budou expozice týkající se nejvýznamnějších lidí, co tam žili, tedy M.C. Escher a Mata Hari…ta se dokonce narodila v Leeuwardenu a má v jejím rodném domě, kde mimochodem strávila i celé dětství, malou informační kancelář.

 

DE GROENE STER

 

Jde o přírodní park ležící asi dvacet minut od města. Na pohled se zdá, že se snad jedná o přírodní úkaz. Opak je pravdou. Tento park byl vybudován v 60. letech minulého století a je určen k rekreaci. Zabírá přes 1000 hektarů. Naleznete zde jezírka, cyklostezky, pláže, a dokonce vodní zoo. Samozřejmostí je také možnost kempování a rozdělávání ohně.

 

OSTROV AMELAND

 

Že chcete vidět místo, kde místní tráví svou dovolenou, když nejedou do ciziny? Právě jste ho našli. Na tomto ostrově žije něco málo přes 3500 lidí. Toto místo osloví hlavně milovníky ptactva, jelikož zde žije přes 60 druhů těchto tvorů.