Internetový vyhledávač


Určitě jste si všimli, že když dáte něco vyhledat, tak vyhledávač vám nabídne stránky, kde je nejvíce hesel, které jste zadali do vyhledávače. Obvykle vás odkáže na nejčastěji používané stránky.

šálek za tabletem

Google

Je nejčastějším používaným vyhledávačem na světě. Hledá v něm přibližně padesát procent lidí na celým světě. Žádný z jiných vyhledávačů neobsahuje tolik stránek jako on. Dokáže vyhledat více jak osm miliard stránek plus jednu a půl miliardu obrázků a asi miliardu zpráv z různých diskuzí. Denně zpracovává přes 200 miliónů odkazů (z toho většinu archivuje). Funguje v několik desítek jazyků. Google serverová farma obsahuje odhadem 63 000 počítačů, 125 000 procesorů, 253 000 GHz výpočetního výkonu, 125 000 GB operační paměti a 5 000 TB pevných disků. Dokáže nejen najít klasické internetové stránky ale i dokumenty ve dvanácti dalších formátech (PDF, PS, DOC, XLS, SWF, aj.). Má i podpůrné programy (Google Toolbar, Picasa, SketchUp, Deskop Search atd.). Dokáže překládat stránky v několika jazycích.

Vyhledávání v něm je velice snadné. Stačí jen do vyhledávacího políčka napsat slovo (či slova), které zrovna máte na mysli, a zmáčknout tlačítko hledat (či stisknout klávesu enter).
lupa na google
Můžete si na něm přepínat vyhledávání jen česky nebo celosvětově. Jen pro upozornění, mezi český hledanými se můžou najít i stránky psané v jiným jazyce (obvykle v angličtině). Stává se to u velmi podobných textů nebo když tvůrce stránky chybně zadá jazyk, kterým je daná stránka psaná. Též používá jazykové korekce, což znamená, že když hledáte např. slovo vadný, též najde varianty vadné, vadná, vadných apod., přičemž slovo vadný bude zobrazen výše. Nebo slovo býlý. Najde vám samozřejmě výsledky na hledané slovo, ale jako první položka bude otázka “Měli jste na mysli: bílý“. Toto nabídnuté slovo je přímo odkazem, tudíž stačí na něj jen kliknout.