Co dělat, když máte baterii v autě úplně vybitou?

Až se Vám to někdy stane, nepanikařte. Přečtěte si, jak nastartovat auto, když je vaše autobaterie zcela vybitá.
Otevřete kapotu auta a předtím, než se dotknete baterie, ujistěte se vizuálně, že to je opravdu problém baterie a ne problém zapalování nebo kabelů k baterii, které potřebují vyčistit. V žádném případě se nesnažte o jakoukoli nápravu, je-li schránka samotné baterie mechanicky poškozena. Baterka je totiž naplněna kyselinou, která by mohla poškodit oči nebo dokonce pokožku.
Černý na mínus a červený na plus
Jakmile jste se ujistili, že se skutečně jedná o problém s baterií (baterie motor téměř vůbec neroztočí nebo to dokonce jen ve startéru cvakne), věnujte pozornost následujícím možným řešení.
Důvody, proč se vaše autobaterie vybila, můžou být různé. Například jste nechali svítit v autě světlo, nebo proto, že je automobil venku na mraze a Vy jste dlouho nestartovali. Ať už je důvod jakýkoli je nutné si zachovat chladnou hlavu.
Klasická autobaterie
Jako první věc, kterou učiníte, je vyčistit zkorodované kabely baterie. K čištění kabelů můžete použít zubní kartáček a směs jedlé sody a vody.
Pokud máte k dispozici jiné auto s nabitou baterií, například auto svého kamaráda nebo kolegy z práce, použijte tuto baterii. Můžete také požádat o pomoc jiného ochotného majitele auta na parkovišti.
V takovém případě zaparkujte dvě auta (jedno s vybitou baterií a další s nabitou baterii) čelem k sobě, aby bylo možné baterie obou vozidel spojit kabely dohromady.
Zapněte zapalování automobilu, který má nabitou baterii, a otevřete kapoty obou aut. Pro nováčky, kteří nejsou znalí věci, zde uvádím, že každá baterie má dva póly, jeden kladný (+) a jeden záporný (-).
Pro tento účel je třeba říci, že je nutné vlastnit tzv. startovací kabely. Nastartujte auto, které má dobrou baterii. Nyní propojíme kabelem jeden kladný pól nabité baterie s kladným pólem vybité baterie a poté záporný pól nabité baterie se záporným pólem vybité baterie. V tomto okamžiku se vybitá baterie začne nabíjet. Pokračujte v tom několik minut.

Jako pomocnou informaci musím uvést, že kladný konec propojovacího kabelu je obvykle červený a záporný konec kabelu je černý. Je také možné záporný kabel připojit k jakékoli kovové části automobilu, který má vybitou baterii.
 
Po uplynutí několika minut, byste měli nastartovat auto s vybitou baterií. Pokud to nepomůže, nechte nabíjení pokračovat ještě několik dalších minut.
Pokud je nabíjení dokončeno, měli byste odpojit propojovací kabely.
Tato metoda nabití baterie pomocí jiné baterie je časově náročnější, ale v případě, kdy oslovíte na parkovišti jiného řidiče a ten není ochoten čekat, až se baterie nabije, je možné po propojení obou baterií a je-li současně auto s dobrou baterií nastartované, ihned zkusit nastartovat auto druhé. Po nastartování druhého auta lze okamžitě startovací kabely odpojit od obou aut.
Po nastartování obou aut postupujte tak, abyste nejprve odpojili automobil s dobrou baterií a pak automobil, který má baterii vybitou. Nezapomeňte, že motor automobilu, v kterém se baterie nyní dobíjí, musí zůstat v chodu a nesmí se vypínat. Baterie tohoto vozu by mohla vychladnout a vybít se Motor nechte běžet minimálně 15 minut.
Další metodou, jak nastartovat automobil z vybitou baterií je nechat jej sjet z kopečka se zařazeným druhým rychlostním stupněm, otočeným klíčkem ve spínací skřínce a sešlápnutou spojkou. Když má automobil dostatečnou rychlost, řidič nacházející se v autě spojku uvolní a automobil nastartuje sám.
Tato metoda se používá v případech, kdy nemáte k dispozici žádné startovací kabely.
Poslední možností, jak auto nastartovat by mělo být vyměnit baterii za novou. Zásadním signálem pro výměnu baterie je to, že automobil nelze nastartovat několikrát v týdnu.
Pokud bychom měli mluvit o tom, jak dlouho by vám měla autobaterie vydržet, pak je to nejméně pět let.
A jaká je prevence před tím, aby se baterie vybila? Měli byste zabránit tomu, aby při vypnutém motoru byly zapnuty elektrozařízení na autě. Tato elektrozařízení, jako jsou světla, vytápění sedadel, rádio apod. vybíjí baterii.