Mobilní dřevostavby, aneb jak vyřešit bydlení a nezadlužit se

Socialistickému státnímu systému byla vytýkána řada problematických jevů, ovšem jedno mu upřít nelze – v té době bylo postaveno v Československu několik tisíc panelových, či cihlových bytových domů, a drtivá většina obyvatel měla zajištěnu střechu nad hlavou, aniž by se musela na celý život zadlužit hypotékou. Hypoteční úvěry jsou totiž svým způsobem úvazkem na zbytek života, a pokud se lidem nepodaří dluh uhradit dříve (pokud to hypotéka umožňuje), jste stále, jak se říká, jednou nohou na ulici.

kaktusy v kuchyni

Vlastní zázemí je nesmírně důležité, v našem zeměpisném pásmu si zkrátka nemůžeme dovolit přespávat pod lehkou dekou na okraji lesa, na louce u vody, a pozorovat nad sebou hvězdy. Za letních teplých nocí to má svá plus, ale kolik takových letních nocí v průběhu roku lze u nás prožít? Zejména bezdomovci si dobře uvědomují dopad chladného období roku na lidský organismus, a snaží se přespávat tam, kde jim nebude zima.

dřevěné obložení

Ale jak v dnešní nepříliš přívětivé době vyřešit bydlení, abychom se co nejméně zadlužili, a bydleli pokud možno ve vlastním?

Vlastní dům, nebo byt v bytovém domě – rostoucí ceny nemovitostí zdaleka nesouvisí s jejich skutečnou hodnotou, cena se odvíjí od tržního systému, a to je právě ten problém. Stejnou kategorii bytu byste pořídili před dvaceti lety za mnohem nižší cenu, stejně tak v jiné lokalitě, přitom růst mezd není tak vysoký, aby tyto rozdíly pokryl. Zamyslíte-li se nad tím trochu více do hloubky, můžete propadnout skepsi a depresi.

Mobilní dřevostavby – dřevostavba nemusí být podřadnou kategorií bydlení, prokazují to i domy ve Skandinávii a v zámoří, kde má výstavba dřevostaveb dlouhou tradici. Jestliže vsadíte na mobilní dřevostavbu, nebude to sice domek na kolečkách, ale mobilita je zajištěna tím, že se domy montují a dodávají jako hotový celek pro umístění na kotevních patkách, či základové desce. Nespornou výhodou tohoto řešení je právě cena, je to nejdostupnější způsob, jak bydlet ve vlastním objektu, podmínkou je pouze financování v hotovosti, nebo formou spotřebitelského úvěru. Ideální je to zejména tam, kde lidé vlastní rekreační pozemek, a nahradí mobilním domem stávající chatu.