Bezpečnost na internetu

Dnes je internet plný jak pro nás prospěšnými aplikacemi, tak i aplikacemi, které se nás snaží napálit, potrápit či zneužít naše data. Důležité je vědět, jak se máme bránit či co máme dělat, aby se nám nestala na internetu nějaká nehoda, která by nás pak mohla něco stát.
Mezi první důležitou věc patří zabezpečení našeho počítače a používání silných hesel. Pokud máme počítač bez antiviru a jakékoliv aktualizace systému máme systém velmi zranitelný a napadnout ho je velmi jednoduché. Čím větší heslo máme, tím složitější je ho vypátrat a útočníka to odradí. Další důležitou zásadou je stahovat si do počítače pouze programy, kterým důvěřujeme, jsou ověřené u spousty uživatelů a opravdu víme, že nikomu tento program neškodí.
Zašifrování složek
Nikdy se nemůže stát, že by někdo napadl náš počítač jen tak i když ho máme zabezpečený. Aby mohl být náš počítač napadený, musíme nějakým způsobem útočníka do svého počítače pustit. Může nám například přijít e-mail, ve kterém bude infikovaný program, který se nějakou dobu může chovat jako velice užitečný program ale po určité době se z něho vyklube program, který nám začne škodit.
Jednou z dalších často používaných metod je že nám přijde e-mail který vypadá jako od banky a chtějí po nás zadání přihlašovacích údajů kvůli nějakým změnám atd. Pokud odkaz rozklikneme, převede nás to na stránku, která je velice podobná jako stránka banky ale je falešná, což můžeme poznat podle toho, že má nezabezpečený certifikát http. Pokud přihlašovací údaje zadáme, automaticky je odešleme útočníkům a máme problém, který je docela problém vyřešit protože musíme v co nejkratší době kontaktovat banku a vyřídit s ní vše co je potřeba k zablokování přihlašovacích údajů.
Zabezpečení, zámek, data
Většinu dalších virů stáhneme, pokud klikneme na takové ty hrozně blikající reklamy, kde je že zrovna nás vybrali a vyhráli jsme nějakou finanční odměnu či věcný dárek. Je to většinou vždy nějaký podvod a jen nás to odvede na nějakou stránku, na které se nám stáhne nějaký infikovaný kód. Proto je nejlepší si těchto věcí nevšímat a ignorovat je.
Důležitou věcí při používání počítače je číst co se kde píše, pokud nebudeme na vše bezmyšlenkovitě klikat tak se nám nepodaří stáhnout žádný zákeřný software.