K čemu jsou dobré autožárovky W5W

Autožárovky s označením W5W https://www.lightpark.cz/osram-autozarov-w5w-2825-02b-5w-12v-w2-1×9-5d-2blistr/ jsou často opomíjené a zůstávají stranou zájmu až za tlumenými světly halogenových žárovek. Jsou také již na první pohled snadno přehlédnutelné, nevelkých rozměrů, a pochopitelně i mnohem levnější. K čemu je vlastně potřebujeme a proč je vhodné mít je v náhradní sadě pro případnou výměnu?

parkování podél chodníku

Nezapomínejte také na obrysová světla

Někteří řidiči neznají pravý význam obrysových (dříve uváděných jako parkovacích) světel ve vozidle, není jim totiž ukládán takový význam a také se tak často nevyužívají. Přesto bychom na ně neměli zapomínat a měli bychom jim věnovat určitý čas. Zvláště pak výběru vhodného výrobce a typu, který nemusí být jen standardní.

Obrysové světlo – tento název není náhodný, vytváří totiž obrys vnějšího tvaru přední části vozidla a napovídá řidičům v okolním provozu, aby zaregistrovali zaparkované vozidlo. Obrysová světla by měla být uváděna do činnosti vždy při parkování na odlehlém a špatně osvětleném či viditelném prostoru. Mají velmi nízkou spotřebu a vyplatí se zbytečně při parkování neriskovat a zapínat je vždy při snížené viditelnosti a tam, kde by hrozilo nebezpečí srážky s jedoucím vozidlem. Argument, že zbytečně vybíjí akumulátor, tedy neobstojí.
parkování v jednosměrné ulici

Z konstrukčního hlediska připomínají malé žárovičky s wolframovým vláknem, které se dříve (za socialismu) osazovaly do kapesních svítilen. Můžete je zakoupit jako běžný model s teplotou chromatičnosti 3200 K – teplou bílou, která bývá standardní u běžných halogenových žárovek určených pro potkávací (tlumená) a dálková světla. Můžete však také zvolit některý z vylepšených typů s vyšším jasem a s bělejším světlem (neutrální bílá 4200 K), který například nabízí společnost Osram pod názvy Cool Blue nebo Night Breaker. Cena těchto výrobků je velice nízká a vyplatí se tedy investovat do značkového výrobku, který vám poskytne větší záruku a méně starostí s další zbytečnou výměnou prasklé žárovky, což se spíše přihodí u výrobků pochybného původu, většinou z asijských zemí.